MUZIKA

Muzika je unutrašnji ili univerzalni jezik Boga. Ja ne govorim francuski ili nemački ili italijanski, ali kada čujem muziku, istog časa srce muzike uđe u moje srce ili moje srce uđe u muziku. U tom trenutku nije nam potrebna spoljašnja komunikacija; unutrašnje opštenje srca je dovoljno. Moje srce opšti sa srcem muzike i u našem opštenju mi postajemo nerazdvojno jedno.

                                      Šri Činmoj

Za Šri Činmoja, muzika je bila univerzalno sredstvo preko koga je komunicirao sa onim najuzvišenijim. Počeo je da stvara muziku u svom ranom tinejdžerskom dobu i do svog odlaska je napisao više od 22,000 pesama. Oko 13,000 pesama je na njegovom maternjem bengalskom jeziku, dok je ostatak najvećim delom na engleskom. Njegove kompozicije variraju u opsegu od kratkih mantričkih pesama od jednog reda, do njegove najduže pesme Dyulok Chariye Nara Narayan koja sadrži 54 strofe. Na internet sajtu Sri Chinmoy Songs evidentirano je više od 20,000 njegovih pesama, od kojih mnoge sa notama i audio primerima. Posetite sajt Sri Chinmoy Songs

Muzika ne zna za granice.
Ona ima slobodan pristup svemu.
Njen doprinos emocionalnom integrisanju,
Ljudskom i božanskom,
Ne može se dokučiti.

                                       Šri Činmoj

Šri Činmoj je 1984. godine počeo da nudi besplatne koncerte meditativne muzike. Ovi koncerti su se nazivali Koncerti Mira ili ponekad Koncerti Molitvene Muzike. Tokom života je održao oko 800 koncerata, među kojima i na tako prestižnim mestima kao što su Rojal Albert Hol u Londonu, Karnegi Hol u Njujorku i Sidnejska Opera. Nakon što bi počeo koncert uvodnom meditacijom, Šri Činmoj bi izvodio svoje kompozicije na nizu istočnjačkih instrumenata poput esrađa, harmonijuma i bansuri flaute, i na zapadnim instrumentima kao što su čelo i flauta, a koncerte bi najčešće završavao moćnim improvizacijama na klaviru ili sintisajzeru.

Kakva moć leži u muzici tog čoveka!
      To je neverovatno.
Moj muzički duh je veoma,
     veoma duboko impresioniran.

Leonard Bernštajn